۴- برای روحیه کودک مناسب است

گفتیم که قرار نیست برای هر بار ادرار او را عوض کنید اما بچه ها بعد از هر مدفوع باید فورا تعویض شوند اما گذشته از جنس پوشک و مدت تعویض آن؛ اسهال کودک، داشتن یک بیماری عفونی یا مصرف آنتی بیوتیک توسط مادر یا کودک می تواند زمینه سوختگی را فراهم کند. اولین پیش نیاز برای رسیدن به این مرحله، توانمند شدن مثانه کودک برای کنترل ادرار و خارج کردن آن در زمان مناسب است و داشتن چنین انتظاری از کودک قبل از ۳۰ ماهگی چندان منطقی نیست. قبل از تعویض نوزادتان جایی مناسب را برای این کار انتخاب کنید. با کمک این میزها در حالت ایستاده و مسلط به وضعیت کودک می توانید تعویض را انجام دهید. مدفوع نوزادهایی که شیر مادر می خورند به حالت کرمی روی پوشک دیده می شود که بویش هم چندان بد نیست. اگر کودک تان به ۳۰ ماهگی نزدیک شده، بد نیست قبل از باز کردن پوشکش کتاب «آموزش دستشویی رفتن به کودکان»، نوشته مگ زوبیک که در بسیاری از داروخانه ها هم قابل تهیه است را بخوانید. در زمان های گذشته پوشک های پارچه ای بیشتر استفاده می شد و رواج بسیاری داشته است. تعویض پوشک نوزاد در وقت و زمان معین اهمیت زیادی دارد بهترین زمان تعویض پوشک نوزاد دختر و پسر را از دیدگاه پزشکان در ادامه بررسی خواهیم کرد.

تغذیه با شیر مادر در این ماه همچنان ادامه دارد به علاوه اگر مواد غذایی را شروع کرده ایم ادامه دهیم بهتر است حدود سه روز در میان غذای جدید به کودک بدهید که اگر احتمال آلرژی و حساسیت بود ماده غذایی آلرژی زا قابل شناسایی باشد دقت کنید که اسهال و بثورات میتوانند عامل حساسیت غذایی باشند. اگر سوختگی پای کودک تان بعد از دو، سه روز خوب نشد یا به تاول و زخم های چرکی تغییر شکل داد، فورا پزشکش را در جریان بگذارید. نیازی نیست که بعد از هر بار ادرار نوزاد او را با آب و صابون بشویید و می توانید این کار را دو، سه دفعه در میان انجام دهید و باقی دفعات از دستمال مرطوب کمک بگیرید. حتی اگر کودک تان خواب است، قبل از خاموش کردن چراغ ها پوشکش را عوض کنید تا بتوانید دو، سه ساعتی با خیال راحت بخوابید و برای چک کردن وضعیت کودک و عوض کردن دوباره اش بیدار شوید.

استفاده از این شورتهای آموزشی خیال آنها را از تمیزی لباس زیر کودک راحت میکند. البته برخی از افراد هم از ترکیب این دو نوع پوشک برای روز و شب استفاده میکنند. اما والدین جدید ممکن است این سوال را داشته باشندکه یک نوزاد تازه متولد شده در روز به چند پوشک نیاز دارد ؟ البته اگر در اسهال فرزندتان رگه های خونی مشاهده کردید هم باید فورا با پزشک تماس بگیرید. پس اگر حتی سه، چهار بار متوالی در پوشکش چنین نشانه ای را مشاهده کردید، فورا با پزشکش تماس بگیرید. یکی، دو بار دیدن چنین نشانه ای در پوشک نباید شما را نگران کند اما اگر تکرار شد یا در آن خون مشاهده کردید، حتما باید با پزشکش تماس بگیرید. اگر مطمئن شدید که کودک تان توانایی جسمی و روانی دستشویی رفتن را پیدا کرده و با اینکه چند دقیقه ای روی لگن بنشیند مشکلی ندارد، برای آماده تر شدنش از عروسک ها کمک بگیرید. محصول تولید شده این برند در ایران با نمونههای خارجی قابل رقابت است و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

برای درمان سوختگی پای نوزادان پمادهای مختلف از برندهای مختلفی توصیه می شود اما یکی از مقرون به صرفه ترین پمادهایی که التهاب پای اغلب نوزادها را آرام می کند، پماد کالندولاست که به راحتی در اغلب داروخانه ها پیدا می شود. پوشک بچه با برندهای مختلف و معروفی از جمله پریما پمپرز ترک prima ، مولفیکس molfix ، مای بیبی my baby ، کوکومی cocomi، ببم bebem، بیبی کینگ baby king و پمپرز pampers با کیفیت مناسب و قیمت ارزان در فروشگاه اینترنتی سیسمونی نی نی جور به صورت حضوری و آنلاین، در سراسر ایران بفروش می رسد. با توجه به شرایط کنونی و قیمت بالای محصولات خارجی، پوشک مای بیبی (my baby) گزینه مناسبی است که برای پوست حساس نوزادان مناسب است و از لحاظ هزینه، باصرفهتر است. واکنش بدن هر بچه به پوشک متفاوت است و بهتر است که برای اولین بار از بسته های کم حجم استفاده کنید و مطمئن شوید که کودک شما به جنس پوشک حساسیت نداشته باشد. اگر پس از هر بار خیسشدن پوشک بخواهید آن را عوض کنید، هزینه زیادی را متحمل میشوید و بهعلاوه، خودتان را هم خسته و کلافه میکنید.