کهنه بچه چه فوایدی نسبت به پوشک دارد؟

پوشکی که مناسب نباشد، عوارضی چون انحراف پاهای کودک، عفونت ادراری، حساسیت پوستی و … یکی از موارد مهم برای تعویض پوشک کودک، مکان آن است. این متخصص کودکان پوشک تمیز، روغن یا پودر بچه، یک ظرف آب گرم برای شست شوی بچه، یک حوله تمیز و ظرف زباله را حداقل لوازم مورد نیاز تعویض پوشک دانست و گفت: پس از هر بار کار کردن شکم یا خیس شدن پوشک باید آن را تعویض کرد. 3. دو ساق پای کودک را بالا ببرید و در حالی که انگشتان شما بین دو پایش قرار گرفته است تا از به هم مالیدن پاهای او جلوگیری کند، با پنبه یا تکه پارچه نرم و مرطوب دستگاه تناسلی او را تمیز نمایید، سعی کنید تمیز کردن از بالا به پایین باشد تا میکروب های ناحیه مقعد، واژن کودک را آلوده ننماید. از پوشکهای بدون عطر، رنگ و لوسیون استفاده کنید: برخی تولیدکنندهها از مواد خوشبوکننده مصنوعی در پوشک برای معطر شدن آن استفاده میکنند و برای زیبا کردن آن از رنگ استفاده میکنند و حتی لوسیونی که پوست بچه را نرم کند. یک لایه نازک از این کرم ها باعث می شود که پوست کودک نرم شود و محافظی در برابر تماس مستقیم پوست با ادرار و مدفوع داشته باشد.

۱۰- هنگام تعویض پوشک، پوستی نوزاد را نگاه کنید تا اگر لکه های پوستی و یا جوش و یا خشک شدگی شدید دیدید، به پزشک اطفال اطلاع دهید تا در صورت لزوم از کرم ها و پمادهای مخصوص جهت برطرف شدن آنها استفاده نمایید. یادتان باشد همیشه بعد از تعویض پوشک، روی میز را با یک مادهی آنتی باکتریال تمیز کنید. برای جلوگیری از پخش شدن بوی بد پوشک، پوشک کثیف را فورا ببندید و در کیسهای در بسته در کیسه زباله بیندازید و هر روز کیسه زبالهتان را خالی کنید. ۵. پیشبند/ دستمال آروغگیر را روی شکم بچه پهن کنید تا اگر اتفاقی ادرار کرد، خودش یا شما را کثیف نکند (بهویژه برای نوزادان پسر). 2. پوشک نوزاد را باز کنید، اگر مدفوع کرده است با گلوله پنبهای یا پارچه مرطوب، قسمت بالای شکم او را تمیز نمایید و پوشک او را دور بیندازید. ۷- پس از اطمینان از پاک شدن تمام قسمت های آلوده بدن نوزاد، پوشک کثیف او را بردارید و بلافاصله پوشک تمیز را زیر نوزاد قرار دهید و چسب های آن را ببندید. سپس پوشک کثیف را دور بیندازید و دست تان را بشویید. پوشک کثیف را کاملا ببندید و در کیسه نایلونی بیندازید و در آن را ببندید.

قسمت جلوی پوشک تمیز را به سمت بالا بیاورید و چسب دو طرف آن را ببندید. نوار چسب پوشک باید به صورت قرینه روی قسمت رنگی جلوی آن چسبانده شود. ۹- دقت کنید که چسب پوشک را خیلی سفت نبندید، طوری که نوزاد پاهایش آسیب ببیند و قرمز شود و خون رسانی در آن مناطق پا با اشکال مواجه شود. پوشکهای معمولی که چسب دارند و میتوان به راحتی از آنها استفاده کرد. بسیاری از خانوادهها هم از پوشکهای یکبار مصرف، هم از پوشکهای پارچهای استفاده میکنند. اولین پیش نیاز برای رسیدن به این مرحله، توانمند شدن مثانه کودک برای کنترل ادرار و خارج کردن آن در زمان مناسب است و داشتن چنین انتظاری از کودک قبل از ۳۰ ماهگی چندان منطقی نیست. وقتی در حال عوض کردن پوشک بچه هستید، بگذارید با یک اسباب بازی، بازی کند یا آواز بخواند. به یاد داشته باشید که هرگز نباید حتی برای یک لحظه کودک را به حال خود رها کنید. هنگامی پوشک را باز میکنید نباید جایی روی پوست نوزاد باقی مانده باشد. خوردگی های مرطوب قسمت لای پای نوزاد بمانند . ۵- اگر امکان شستشوی نوزاد در زیر آب وجود ندارد، دستمال تمیز و مرطوب را برداشته و از قسمت جلوی نوزاد به عقب او بکشید تا هر گونه آلودگی از بدن او پاک شود.

۶- باسن و اندام تناسلی نوزاد و تمام چین و چروک های پوستی او را با دستمال مرطوب پاک کنید و این کار را از جلو به عقب انجام دهید تا آلودگی های قسمت پشت او را به جلو و اندام تناسلی اش منتقل نکنید. ۳- نوزاد را به پشت روی پارچه مخصوص تعویض پوشک بخوابانید. همچنین تعویض کردن پوشک روی سطح صاف، به مراتب راحتتر است. وقتی عوض کردن پوشک تمام شد، آن را دور بیندازید. ۱۲- هنگامی که پوشک نوزاد را عوض میکنید، او را روی بالشتکهای مخصوص عوض کردن پوشک قرار دهید. این پوشکها را پس از استفاده باید درون کیسه ای قرار دهید و در سطل زباله بیندازید . به طور کلی پوشک دو نوع دارد: یک بار مصرف و پارچه ای. استفاده از زیرانداز یکبار مصرف برای اینکار می تواند این کا را بهداشتی تر و راحتتر کند. همچنین در محل تعویض پوشک نباید رطوبت از قبل وجود داشته باشد یا مکانی با احتمال رشد باکتری ها باشد، بنابر این زیرانداز پارچه ای ضد آب و یکبار مصرف پرسان کمک شایانی به اطمینان شما از پاکیزگی محیط خواهد کرد. ذکر این نکته ضروری است که این سطح باید به گونه ای صاف باشد که تعادل نوزاد به هم نخورد و نیفتد، زیرا نوزاد کنترل حرکات خود را ندارد و در صورتی که مادر مشغول به تعویض او شود، ممکن است حرکت کند.