پوشک بچه: چطور بهترین پوشک بچه (با جذب بالا) را بخریم؟

عکسالعمل در برابر وضعیت خرابکاری کودک در داخل پوشکش و تعویض آن، هرگز یک امر اختیاری نیست. اما اگر کودک شما هنگام شیر خوردن با آرامش در حال چرت زدن است و متوجه میشوید که در پوشکش خرابکاری کرده است، احتمالا از خودتان میپرسید که آیا بیدار کردن نوزاد برای تعویض پوشک ضروری است یا خیر؟ همینطور که دارید به او شیر میدهید، پوشکش را هم عوض کنید (بسیاری از نوزادان پس از خوردن شیر، شکمشان کار میکند). اما پرسیدن این سوال که آیا تعویض پوشک در خواب شب ضروری است یا خیر، به هیچ عنوان، سوال احمقانهای نیست. به این ترتیب شما میدانید که آنها با یک پوشک خشک (نسبتاً خشک) به خواب میروند و اگر هنگام شیردادن شروع به چرت زدن کننده، ریسک بیدار کردن آنها، برای تعویض پوشک را نخواهید داشت. از آنجایی که نوزاد فقط شیر مادر، میخورد، بنابراین مدفوع او، برای پوست، تحریککننده نیست. در دنیای پوشک پارچه اي خبری ازآن لکهها و نشتیها نیست. استفاده از کلر در تولید پوشک می تواند ماده شیمیایی خطرناکی به نام دیوکسین در آن ایجاد کند. پوشک پارچه ای چیز جدیدی نیست اما به شکل اولیه که مادربزرگ ها استفاده می کردند نیست و چند سالی است که تکامل یافته و استفاده از آنها نیز راحت شده است.

این پودر رطوبتی که از لایه درونی وارد میشود را به خود جذب کرده و مانع از انتقال و تماس آن با پوست کودک خواهد شد. این متخصص کودکان پوشک تمیز، روغن یا پودر بچه، یک ظرف آب گرم برای شست شوی بچه، یک حوله تمیز و ظرف زباله را حداقل لوازم مورد نیاز تعویض پوشک دانست و گفت: پس از هر بار کار کردن شکم یا خیس شدن پوشک باید آن را تعویض کرد. اگر برای پوشک کردن نوزاد در شب، از پارچه استفاده کنید، احتمالاً باید حداقل یک بار لباس و حتی روتختی نوزاد را عوض کنید. پس باید حتما پوشک او را عوض کنید. نکته مهم دیگر ظریف بودن پوشک است تا راه رفتن و فعالیت را برای کودک فراهم کند و در نوع راه رفتن او تاثیر بد نگذارد. برای مثال در وضعیتی که کودک شما، جوش و زخم باز یا جدی در پوشک خود داشته باشد. پوشک بچه باید رطوبت را بر روی پوست نوزاد نگه دارد و نوزاد را از جوش و تاول، سایش و سوزش حفظ کند، بله غیر ممکن است که پوشک بچه بتواند از نشت و فوران جلوگیری کند اما یک پوشک بچه استاندارد می تواند به طور منظم این مشکل را حل کند.

ممکن است پاسخ این سوال، برای برخی افراد واضح به نظر برسد. همچنین اگر نوزاد شما ناراحت به نظر میرسد و گریه میکند، اولین کاری که باید انجام دهید، تعویض پوشک است. احتمالاً به شما آموزش داده شده است که باید بعد از هر بار غذا دادن به نوزاد، پوشک او را تعویض کنید. توصیه می شود وقتی کودکتان بیدار است کثیف بودن پوشک نوزادتان را چک کنید. اما اگر بنا به خواسته کودکتان پیش بروید، مجبور میشوید که وقتی غرق خواب است او را از خواب بیدار کرده و پوشکش را عوض کنید. از سوی دیگر، هنگام تعویض پوشک، فرز و چابک باشید چون در غیراینصورت، ممکن است که کودک سرما بخورد و علاوه بر آن، این احتمال وجود دارد که کودک دوباره ادرار کند و آن را روی شما یا تخت بریزد! اما از طرفی عوض کردن پوشک هم و تمیز کردن نوزاد با یک دستمال مرطوب سرد نیز، ممکن است باعث بیدار شدن نوزاد شود. بیدار شدن به دلیل مرطوب بودن پوشک، معمولاً فقط در صورتی که پوشک نوزاد، از جنس پارچه باشد، یک مسئله جدی است.

آیا باید نیمه شب از اینکه پوشک نوزادتان مرطوب است، نگران و عصبی شوید؟ برای اینکه عوض کردن پوشک او به صحنه نبرد تبدیل نشود، سعی کنید حواس او را با آهنگ موردعلاقهاش، یا اسباببازی گرم کنید (ترجیحاً بهتر است این آهنگ یا اسباببازی فقط مخصوص همین زمان باشد). تعویض پوشک نوزاد به طور مداوم و اینکه اجازه بدهیم ناحیه پوشک شده هوا بخورد به درمان این حساسیت کمک کرده و احتمال بروز حساسیتهای آتی را کاهش میدهد. اگر مدت زمانی که بین دو نوبت، تعویض پوشک نوزاد، طول میکشد، خیلی زیاد است، به طور معمول استفاده از کرم محافظ یا بریر (barrier) توصیه میشود. همچنین زمانی که هنوز بند ناف نیفتاده این موضوع میتواند در عفونت بند ناف نیز نقش داشته باشد. قرار دادن یک موبایل در کنار میز عوض کردن پوشک نیز میتواند حواس او را پرت کند. استفاده از این کرمها، میتواند یک راه خوب برای محافظت از باسن کودک شما در طول شب باشد. وقتی کودکتان دچار حساسیت شد، از روغنی که پزشک متخصص اطفال برایش تجویز کرده استفاده کنید و آن را بر روی نواحی قرمز شده به آرامی بمالید. پوشکی انتخاب کنید که حتی بعد از رسوخ کردن مایعات در آن خشک باشد. شرایط بسیار نادری وجود دارد که توصیه میشود، در آن وضعیت، کودک خوابیده را برای عوض کردن پوشک بیدار کنید.